Vznik minigolfu
Minigolf jako sport se zrodil již ve třicátých letech dvacátého století, a to především jako menší varianta golfu velkého. Malý golf se do Evropy dostal z USA a v roce 1926 byl podle novinových zpráv otevřen první malý golf v Hamburku. Odtud se začal šířit po Evropě a v roce 1937 vznikl ve Švédsku první sportovní svaz - Svenska Bangolf Forbundet.
Ve skutečnosti se však v této době dráhový golf ještě nevymanil z postavení společenské zábavy a o nějaké sportovní úrovni se z dnešního hlediska nedalo mluvit.
Skutečně uznávaným rokem zrodu dráhového golfu (minigolfu) je rok 1953. Tehdy švýcarský zahradní architekt Paul Bongni postavil nedaleko Locarna hřiště sestávající z osmnácti drah ohraničených mantinely a stanovil i základní pravidla:
Míčky se odehrávaly z určeného místa skrz překážky, po jejich překonání se míček směl dohrávat z místa, kde se zastavil.
Hřiště bylo konstruováno tak, že při dostatečném tréninku a jisté zručnosti bylo možné dostat míček do jamky na jeden úder, což byl zásadní rozdíl proti hrištím stavěným ve třicátých letech. Bongni si nechal své hřiště patentovat a dal mu název "minigolf".
Vývoj minigolfu
Minigolf se historicky vyvíjí dvěma směry. V Evropě se minigolf rozvíjí jako sportovní odvětví se vším všudy, tedy s jasně danými pravidly a normami. V Americe se naopak minigolf rozvíjí čistě jako rekreační sport, který je jen oddechovou formou ke golfu velkému.
Také v Americe se však v posledních několika letech hlavně díky tlaku Evropy začíná s prosazováním minigolfu jako sportovního odvědví.
Počátky dráhového golfu jsou spojeny s myšlenkou přiblížit finančně náročný klasický golf co nejširší veřejnosti. Přestože dráhový golf patří k nejmladším sportovním odvětvím vůbec, samotná myšlenka zmenšení golfu je velmi stará. Údajně již v 16. století se začaly na skotských golfových hřištích greenů navrtávat další jamky, aby hráči mohli trénovat dohrávky. Později se takové tréninkové greeny stavěly i mimo hřiště.
Krátce po zavedení minigolfu vyrobila v roce 1959 v Německu jedna hamburská firma jiný normovaný systém - "miniaturgolf". Tento typ hřiště se dodnes vyrábí v nezměněné podobě a díky relativně nízkým výrobním nákladům a malým nárokům na prostor se stal nejrozšířenějším druhem hřiště pro dráhový golf.
Miniaturgolfová hřiště se stavějí po celé západní Evropě nejen na volných prostranstvích, ale i v halách, hotelech, obchodních domech a podobně. Jedno hriště dokonce putuje po celém světe - je postaveno na palubě zaoceánské lodi Finn Star.
Ze střední Evropy se oba systémy rychle zošířily i do okolních států a Skandinávie. Ve Švédsku a v Nizozemsku se navíc vyvinuly dlouhé dřevěné dráhy s filcovým povrchem.
Historie minigolfu v České republice
V Čechách se hráči minigolfu poprvé sdružili v 70. letech dvacátého století do tehdejších tělovýchovných jednot a začali v tomto odvětví organizovat soutěže.
V roce 1972 vznikla při Československém golfovém svazu Komise dráhového golfu, předchůdkyně bývalého Československého svazu dráhového golfu, jež vznikl až po "sametové" revoluci v roce 1989. Ten se po rozdělení Československa v roce 1993 přejmenoval na Český svaz dráhového golfu a dnes nese název Český minigolfový svaz.
V roce 1993 vstoupili do minigolfu Američané a zájem začaly projevovat i některé asijské země, a tak se začalo uvažovat o mistrovství světa, které se také tohoto roku uskutečnilo, a náš Aleš Vítek z Olomouce se stal ve švédském Goteborgu vícemistrem světa. V tomto roce také vznikla sloučením kontinentálních federací Světová minigolfová federace (WMF).
V roce 1994 se v Řecké Soluni dočkaly i ženy a jejich družstvo získalo třetí místo.
Další roky jsme dýchali na záda světové elitě, ale výrazné úspěchy se nedostavily. První průlom k medailím zaznamenal rok 1998, kdy na mistrovství Evropy v portugalském Portu obsadilo družstvo mužů druhé místo. Další velký úspěch českých minigolfistů přišel hned v následujícím roce na mistrovství Evropy juniorů v Košicích, kde obsadila družstva dívek i chlapců shodně třetí místa a na mistrovství Evropy získal Ladislav Švihel z Brna stříbro, stejně jako družstvo seniorů.
Juniorští reprezentanti pokračovali v získávání cenných kovů i v dalších letech. V roce 2000 vybojovala naše Šárka Macháčková z Tovačova druhé místo na mistrovství Evropy juniorů v portugalském Lamegu, kde i naše družstvo juniorek získalo bronzovou medaili. V následujícím roce se na mistrovství Evropy v Praze dočkalo také družstvo juniorů, které vybojovalo stejně jako družstvo juniorek bronzové medaile.
Dosavadní vrchol českých minigolfových úspěchů ale přišel v roce 2003, kdy se našemu juniorskému družstvu podařilo vybojovat stříbrné medaile na mistrovství Evropy juniorů v rakouském Linzi.
V roce 2004 naše juniorské družstvo zaznamenalo další vynikající úspěch. Na MS Juniorů ve Švýcarském Oltenu vybojovalo bronzovou medaili a v jednotlivcích se stal Karel Molnár ml. 2. vicemistrem světa. Družstvo juniorek skončilo na 4. místě.
Historie klubu
TJ START Kopřivnice,o.s. byla založena v roce 1972. V tomto roce bylo jako jedno z prvních v tehdejším Československu postaveno hřiště miniaturgolfu na zdejším městském koupališti. Mezi zakladateli klubu patří jména pana Šostaubera a pana Horáka. Hráči TJ START Kopřivnice,o.s. dosáhli také mnoha úspěchů. Některé jsou vypsány níže, na některé se již zapomělo.... Hráči se také se zúčastňovali mistrovských soutěží jednotlivců i soutěží smíšených družstev II.ligy – oblast Morava sever. Mnoho hráčů již není aktivních, ale jména jako Aleš Stybor, bratři Tandlerovi apd. Vám jistě rádi připomenou tyto minigolfové začátky ...
Každoročně hřiště sloužilo a slouží široké veřejnosti.
Významná data klubu / rok - událost - jméno - klub /
· 1983 - absolutní Československý rekord (18 úderů) / Leopold Holub, Start Kopřivnice
· 1992 - Mistr ČSFR / Miroslav Svoboda, Lokomotiva Olomouc
· 2000 - oživení klubové činnosti v soutěžích, manager klubu J.Prokeš
· 2001 - návrat L.Holuba z extraligové Lokomotivy Olomouc, stává se trenérem klubu
· sezóna 2001/2002 - TJ START obsazuje 2. místo v II.lize
· 2002 - Mistrovství ČR Olomouc, I.Macho obsadil 3.místo v kat. žáků (kouč J.Prokeš)
· 2002 - návrat M. Svobody z extraligové Lokomotivy Olomouc, stává se trenérem klubu, nahrazuje Poldu Holuba
· leden 2003 - volba předsednictva klubu, složení : předseda J.Prokeš, místopředseda P.Macho, ekonom L.Holub
· červen 2003 - Mistrovství ČR juniorů, výsledky : 2. Ivan Macho, 12. Stančík, 19. Hykel, 22. Hlinka, 24. Rečka, 25. Šácha
· červenec 2004 - Mistrovství ČR juniorů, výsledky : 3. Ivan Macho, 13. Michal Rečka, 18. Michal Hlinka a 21. Michal Stančík
· červenec/srpen 2004 - Mistrovství ČR, výsledky: 30. Leopold Holub (kat. muži), 9. Miroslav Svoboda (kat. senioři), 10. Ivan Macho (kat. junioři), 1. Michal Rečka a 7. Michal Stančík (kat. žáci)
· srpen 2004 - Mistrovství Světa juniorů, Olten: Do juniorské reprezentace se dostávají dva naši hráči - Ivan Macho a Michal Rečka. Stávají se 2. vicemistry světa v družstvech juniorů. Ivan macho skončil na 29. místě a Michal Rečka na 46. místě.
· sezóna 2003/2004 - TJ Start Kopřivnice,o.s. vyhrává II. ligu a postupuje do I. ligy, historicky nejlepší umístění klubu za posledních 10.let
· v současné době 2015/2016 naše družstvo působí v 1. lize.